Trzecia Niedziela Wielkanocy 23.04.2023

1. Dziś trzecia niedziela Wielkanocy. Nadal przeżywamy okres radości płynącej z doświadczenia mocy Chrystusa zmartwychwstałego. Dzięki tej mocy stajemy się wolni od samych siebie, od krępujących schematów i przyzwyczajeń. Ta moc uzdalnia nas do kochania innych i tworzenia z nimi autentycznej wspólnoty – komunii.

1. Na mocy decyzji Konferencji Episkopatu Polski w trzecią niedzielę Wielkanocy we wszystkich diecezjach w Polsce obchodzona jest Niedziela Biblijna, która rozpoczyna następujący po niej Tydzień Biblijny. Niedziela i Tydzień Biblijny to inicjatywa kierowana szczególnie do tych wiernych, którzy w sposób szczególny interesują się Pismem Świętym.

1. W jutrzejszy poniedziałek nasze myśli i serca skierujemy do Gniezna, gdzie znajdują się relikwie Świętego Wojciecha, biskupa i męczennika, patrona Polski. Będziemy dziękować Bogu za dobro, jakie wyświadczył nam przez posługę Świętego Wojciecha na naszej ziemi. Od tysiąca lat jesteśmy chrześcijanami. Ale z tej wielkiej łaski wypływają także zadania, przede wszystkim godnego wypełniania Ewangelii Chrystusowej w codziennym życiu.

1. Jeszcze w tym tygodniu, we wtorek, 25 kwietnia, będziemy przeżywali także święto Świętego Marka Ewangelisty. Jednocześnie jest to Dzień Modlitw o Urodzaje.

1. W sobotę, 29 kwietnia, przypada święto Świętej Katarzyny Sieneńskiej, dziewicy. Tak dalece wyróżniała się czynną miłością do Kościoła Chrystusowego i świadectwem o Jego krzyżu, że nadano jej tytuł Doktora Kościoła. A w 1999 roku Święty Jan Paweł II ustanowił ją patronką Europy.

1. Również w tę sobotę z inicjatywy Episkopatu Polski naszą modlitwą ogarniemy również wszystkie ofiary nazistowskiego i stalinowskiego terroru, zwłaszcza osoby duchowne i konsekrowane, ponieważ tego dnia przypada Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego.

1. Przyszłą niedzielę – ostatnią niedzielę kwietnia będziemy przeżywali w Kościele jako Światowy Dzień Modlitw o Powołania Kapłańskie i Zakonne. Rozpoczyna się też Tydzień Modlitw o Powołania do służby w Kościele.

1. Do Sakramentu Małżeństwa Przygotowują się; Karol Stapiński kawaler, zam. w Milczy z Angeliką Rysz panną, zam. w Nowosielcach zap. II-23.04.2023

Bartłomiej Gołda kawaler, zam. Nowosielce z Dominiką Jasińską panną, zam. w Żurawicy zap. I- 23.04. 2023 r.

9.Zmarł Tato Siostry Tymotei przełożonej Sióstr Opatrzności Bożej w Nowosielcach, dziś pogrzeb w Glinniku o godz. 15.00  Pomódlmy się o Miłosierdziu Boże dla Jego duszy. Ojcze nasz… Wieczny…

W tym tygodniu patronujĄ nam:

Poniedziałek, 24 kwietnia – św. Wojciech (ok. 956-997), biskup i męczennik, główny patron Polski (uroczystość).

Wtorek, 25 kwietnia – św. Marek Ewangelista (†98-117), wedle tradycji Kościoła autor Ewangelii uważanej za najstarszą, a jednocześnie najkrótszą spośród pozostałych, kuzyn św. Barnaby, towarzysz św. Pawła, a później św. Piotra (święto).

Sobota, 29 kwietnia – św. Katarzyna Sieneńska (1347-1380), dziewica i doktor Kościoła, w 1999 roku św. Jan Paweł II ogłosił ją współpatronką Europy (święto).