PRZETARG NA PRACE REMONTOWE OGŁOSZONY

W związku z ogłoszonym w 2023 roku naborem oraz na podstawie złożonych dokumentów projektowych  i podjętej uchwały Rady Gminy  w Zarszynie,  Parafia w Nowosielcach uzyskała dotację na remont Kościoła p.w. NMP Nieustającej Pomocy ze środków Rządowego Funduszu Polski Ład, w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Projekt budowlany obejmował m. in.: wykonanie nowych schodów wejściowych w okładzinach z granitu, wykonanie schodów do zakrystii, wykonanie nowych tynków zewnętrznych budynku kościoła wraz z malowaniem, odwodnienie – odprowadzenie wody opadowej poza obręb kościoła, zadaszenia nad wejściem głównym i do zakrystii. Kontrola podjętej uchwały Rady Gminy w tej sprawie przez Regionalną Izbę Obrachunkową przyniosła zamiany treści podjętej przez Rade Gminy uchwały. Z przepisów, jakimi Izba się kierowała wynikła konieczność wprowadzenia zmian w planowanym zakresie robót. Zadaniem urzędników tej instytucji dofinansowaniem nie można objąć wykonania schodów do kościoła oraz zadaszeń nad drzwiami. Niezależnie od tego, jakie uwarunkowania zabraniają finansowania tego zakresu prac, taka decyzja jest niezrozumiała. Skoro kościół, jako obiekt jest wpisany do rejestru zabytków, dlaczego schody zostają wyłączone z zakresu robót remontowych? Element ten istnieje od początku istnienia świątyni. Wejście do budynku jest możliwe tylko za pośrednictwem schodów zewnętrznych. Podobnie zadaszenia nad drzwiami. Drewniane drzwi główne, o które toczyła się szeroko rozumiana dyskusja, skoro mają dalej funkcjonować na tym obiekcie powinny być należycie zabezpieczone. W obecnym stanie są narażone na zamakanie,  praktycznie podczas każdych opadów deszczu. Wojewódzki Konserwator Zabytków w decyzji z dnia 29 marca 2024 r. zezwolił na wykonanie prac przy wymianie schodów oraz budowie zadaszeń. Bez względu na to, czy schody zostaną dofinansowane z programu rządowego, czy też nie, na pewno konieczne jest ich wyremontowanie. Okładzina z granitu na nowej konstrukcji żelbetowej, odciętej całkowicie od podłoża gruntowego zapewni możliwość ich użytkowania przez wiele lat. Aktualnie na stronie BIP Gminy Zarszyn zamieszczone jest ogłoszenie przetargowe na okoliczność wyłonienia wykonawcy robót w trybie przetargu publicznego.