Świątynia

W 1927 roku właścicielka dóbr ziemskich na terenie Nowosielec Helena Gniewosz powołała komitet budowy kościoła i przekazała 4 morgi na plac kościelny. Budowę kościoła finansowo wsparło koło Towarzystwa Szkoły Ludowej w Sanoku. W 1933 roku zbudowano murowany kościół, a 10 października 1933 roku ks. inf. Stefan Momidłowski poświęcił nowy kościół. W 1938 roku duszpasterzem zamieszkałym w miejscowym dworze był ks. Leon Pęcherek. W czasie okupacji i do 1948 roku duszpasterzami byli: ks. Władysław Lewiński, ks. Franciszek Wołczański, ks. Stanisław Papczyński.

3 stycznia 1948 roku dekretem bpa Franciszka Bardy została erygowana parafia, z wydzielonego terytorium parafii Zarszyn. W latach 1948–1952 w parafii nie było proboszcza z powodu braku plebanii, a parafię obsługiwał ks. Wojciech Krystyński z Zarszyna. 12 grudnia 1952 roku przybył proboszcz ks. Jan Czajkowski.

Do zabytków sztuki znajdujących się w kościele należą dwa dzwony z 1674 roku. Fundatorka została upamiętniona tablicą pamiątkową, ustanowioną na frontowej fasadzie budynku. W kościele obok wejścia na chór znajduje się tablica pamiątkowa poświęcona tragicznej śmierci 16 mieszkańców Nowosielec zamordowanych przez członków bandy UPA w nocy z 29 na 30 grudnia 1945 roku.

Prace dekoracyjne w kościele wykonał malarz Władysław Lisowski.

20 lutego 2008 roku parafię wizytował abp Józef Michalik, a 27 czerwca 2017 roku podczas kolejnej wizyty poświęcił nową kaplicę pogrzebową.

14 października 2023 r. arcybiskup przemyski Adam Szal wizytował parafię, udzielając bierzmowania miejscowej młodzieży oraz poświęcił  odnowione podczas remontu wnętrze kościoła.

Na terenie parafii jest 1 280 wiernych.

wykorzystano materiały z pl.wikipedia.org